Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

KAM SE PODĚL „SPRÁVŇÁK“ PŮTA aneb AROGANCE MOCI

18. 04. 2016 13:25:31
S blížícím se termínem krajských voleb začíná ve většině zastupitelských lavic atmosféra houstnout. Názorným příkladem je zastupitelstvo Libereckého kraje, kde je i přes zimní měsíce pořádně dusno.

Hlavně hejtman Martin Půta (SLK) začíná (ne)pěkně odhalovat tvář, kterou zatím příliš neukazoval, alespoň ne na veřejnosti. A prostý lid se ptá, kam se poděl ten skromný a milý hoch, dlouholetý starosta z menšího města, který se v roce 2012 ujal vlády nad krajem s vizitkou slušného politika? Jeho současné výstupy jsou plné nenávisti, arogance a neúcty hlavně vůči opozičním kolegům. Argumenty postrádají racionální podklad, na který vždy tolik apeluje u jiných, jsou plné emocí a osobních výpadů.

Hlavním tématem diskuze na zmiňovaném zastupitelstvu bylo 282 milionů, až příliš narychlo dělených na různé priority, bez možnosti ostatních klubů do tohoto porcování jakkoliv zasáhnout. A v tomto balíku byly schované i finance, které krajská vláda chtěla rozdělit pouze pro elitní sportovní kluby, navíc pouze v kolektivních sportech. To je proti zásadám, které Změna pro Liberecký kraj, za kterou kandiduji v krajských volbách, dlouhodobě prosazuje. Z opozičních lavic často nemáte příliš způsobů, jak běh událostí ovlivnit. V té chvíli díky Bohu za média. Protože špatná image je jedna z mála věcí, o kterou ani vlivní nestojí. Těsně před zasedáním Rady kraje, kde měly být schváleny podmínky sportovního pseudoprogramu, jsme vydali prohlášení:

Peníze dostanou jen vyvolení a bohatí! Vedení kraje rozděluje finance pouze elitním sportovcům

Výsměch všem sportovcům hrajícím fair play! Absurdní a nespravedlivé. Například biatlonisté - poctivě dřou a v poslední době naprosto bravurně reprezentují ČR po celém světě, přičemž ale jejich zázemí v jabloneckých Břízkách zoufale volá po investicích - nedostanou od Kraje ani korunu. (Pomineme-li běžné dotační tituly, ze kterých ale lze čerpat pouze 200 tisíc korun, a to za přísných podmínek). Ovšem skvěle zajištění fotbalisté a hokejisté o miliony „z medvěda“ z krajské kasy nepřijdou!

Už třetí pokus rozdělit nemalé finance třem největším klubům v Libereckém kraji učiní v úterý 1. března 2016 vedení Libereckého kraje. Nyní se jedná o 12,5 milionů korun pro kolektivní sporty se zastoupením v nejvyšších seniorských kategoriích.

Předchozí pokusy nakonec bouřlivá debata zmařila a pravidla změnila tak, že se peníze dostaly všem klubům. Nejen těm, za kterými stojí (všeho)schopní pánové Miroslav Pelta (fotbal) a Petr Syrovátko (hokej). Krajští radní poté horlivě popírali, že by peníze měly jít právě jen za těmito kluby. Zdá se ale, že nyní už je rozhodnuto. Materiál se už ani nepokouší tvářit, že by šlo o podporu sportujících dětí a mládeže, ale naprosto jasně specifikuje zaměření podpory jako „podporu kolektivních sportů ve sportovních klubech hrajících v seniorské (dospělé) elitní kategorii nejvyšší republikovou soutěž.

„Překvapuje mě opakovaná snaha podpořit jen pár privilegovaných klubů. Vytvořit skupinu, pro kterou neplatí stejná pravidla jako pro ostatní. Vedení kraje přece musí vnímat atmosféru ve sportovním prostředí, kde je to velmi kritizováno. Skoro si říkám, co je tak silnou motivací, že krajská vláda tento nesystémový a nepopulární krok dělá i pár měsíců před volbami. A navíc poté, kdy před minulým pokusem pozval Miroslav Pelta „nezištně“ radní, kteří o dotaci měli rozhodovat, soukromým leteckým speciálem na zápas do Amsterdamu, a byla z toho docela slušná ostuda,“ připomněla Zuzana Kocumová ze Změny pro Liberecký kraj .

O dvanáct milionů korun se podle slov radní Aleny Losové má možnost utkat šest klubů. Minule měla být podpora nastavena alespoň jako podpora mládežnických družstev u prvoligových klubů, nyní už jde o jasnou podporu profesionálního sportu. „Absurdní je i argument, že i tyto peníze se rozdělí podle pravidel. „Kritéria“ jsou totiž jen dvě a jasně zajišťují, že FK Jablonec, AC Liberec a Bílí tygři si odnesou naprosto zásadní díl z 12,5 mil. Kč,“ uvedla Kocumová.

  1. Výše spolufinancování ze strany Libereckého kraje (takže kluby s velkým rozpočtem mají jednoznačnou výhodu)

  2. Počet družstev, která v sezóně 2014/2015 hrála v seniorské kategorii nejvyšší soutěž

    „Tento systém rozdělení 12,5 milionů korun jen 6 klubům, kdy 3 kluby dosáhnou na jasně většinovou část, je proti veškeré logice. Proč ale vedení kraje zrušilo i tu podmínku, že finance půjdou na děti a mládež? A hlavně proč, když už kraj podporuje profesionální sport, tak vytváří naprosto nestandardní podmínky jen pro kolektivní sporty? Proč nepodporuje i sporty, ze kterých právě v Libereckém kraji vychází např. téměř 90 % sportovců, kteří nás reprezentují na zimních olympijských hrách? Vzhledem k těmto otázkám, na které nenacházím jasnou odpověď, je stále evidentnější, že zkrátka v našem kraji platí jiná pravidla pro „běžné kluby“ a jiná pro kluby, které mají ve svém čele lidi (všeho)schopné, jako je například Miroslav Pelta,“ uzavírá politička a sportovkyně Zuzana Kocumová.

Dobrá věc se podařila!

Po této tiskové zprávě hejtman Martin Půta (SLK) otočil. Až hystericky reagoval svou tiskovou zprávou i na sociálních sítích, a popíral, že by podpora pro elitní kluby dospělých byla připravena. Jako by síla hlasu měla přehlušit sílu konkrétních důkazů - existujícího materiálu, připraveného na Radu kraje, i jasného vyjádření radní Losové přímo na zastupitelstvu, kde hejtman seděl přímo vedle a jen poděkoval za vysvětlení. Nicméně dobrá věc se podařila - kontroverzní bod z jednání Rady kraje stáhl a v podstatě veškerou odpovědnost přehodil na kolegyni Alenu Losovou. Uvidíme, v jaké podobě vyjdou pravidla na světlo světa. Zatím se zdá, že již třetí pokus o přerozdělení peněz jen bohatým byl zažehnán. Doufejme, že čtvrtý krajská vláda do voleb již nestihne.

Autor: Zuzana Kocumová | pondělí 18.4.2016 13:25 | karma článku: 18.58 | přečteno: 1223x

Další články blogera

Zuzana Kocumová

Tak trochu krvavé kanadské zlato

Tento report píšu v letadle, hledám pozici, kdy mě tělo aspoň trochu nebolí a už teď se bojím vystupování. Snad to zvládnu sama a po svých. Kdo mi tak ublížil? Zvládla jsem to sama - a vlastně jsem na to skoro hrdá :)

17.10.2016 v 19:26 | Karma článku: 24.63 | Přečteno: 1281 | Diskuse

Zuzana Kocumová

Report z MS ve Spartan Race - aneb dvakrát do téže řeky nevstoupíš?

Aspoň tak se to říká. Ale proč se o to nepokusit, když loni její vody byly tak příjemné? Také se říká, že vyhrát něco poprvé je daleko jednodušší, než prvenství obhájit. Zpětně musím uznat, že obojí je pravda.

6.10.2016 v 12:56 | Karma článku: 34.87 | Přečteno: 3887 | Diskuse

Zuzana Kocumová

Edinburghské ME ve Spartan race - trochu "uleželý" report

Skotsko. Krásná země, milí, usměvaví a nesmírně ochotní lidé, země (skoro) věčného deště. A taky dějiště letošního mistrovství Evropy ve Spartan race. Závodu, o kterém, pravda, píšu trošku s křížkem po funuse...

31.8.2016 v 16:26 | Karma článku: 17.04 | Přečteno: 796 | Diskuse

Zuzana Kocumová

Sky race - během až do nebe?

V neděli jsem se postavila na start prvního zahraničního Sky race. Sky asi proto, že při závodě stoupáte až do nebe. A ač je to při parametrech takového závodu zvláštní, zažila jsem pocity, jako bych v nebi skutečně byla.

14.7.2016 v 18:07 | Karma článku: 19.57 | Přečteno: 569 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Stýblo

Po volbách lépe a radostněji.

Znova, péče o veřejné blaho, se blíží k páchnoucí díře. Znova všechny ty sliby čekají ve frontě, aby je naši nově „vyvolení“ svým voličům dokonale zpolitikařili, znechutili a otrávili. Opět trpím příznaky otravy a protijed není.

19.11.2017 v 11:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 | Diskuse

Karel Januška

Úhel pohledu

V. Moravec se chystá na dnešní polední "objektivní" diskuzi v ČT. Pozval si předsedu ÚS p. Rychetského. Bude mne utvrzovat v tom, že žiji v právním státě. Mám o tom silné pochybnosti.

19.11.2017 v 9:20 | Karma článku: 17.91 | Přečteno: 295 | Diskuse

Martin Mařák

Babiš, Bartoš, Okamura & Filip.com

No a je to na talíři, skutečná pochoutka pro labužníky, bbof.com.cz je nová a nadějná státotvorná parta kluků a holek, co spolu dnes mluví napříč celou Pirate@EU byznys-komouš-národovec-Bay.

18.11.2017 v 22:57 | Karma článku: 15.73 | Přečteno: 1048 | Diskuse

Jan Dvořák

Finanční dopady oslav na prezidentské kandidáty

V pondělí by mohlo být pozdě, řekli si po pátečních oslavách 17. Listopadu bdělí strážci finanční průhlednosti prezidentských kampaní, a hned ráno osobně některé z uchazečů oslovili přímo v bydlišti.

18.11.2017 v 19:52 | Karma článku: 24.42 | Přečteno: 596 | Diskuse

Jindřich Pacovský

Stát (proč ne) jako firma

Už dlouho mě překvapuje, jak je ve značném procentu populace rozšířená přitažlivost výroku "vést stát jako firmu", který pochází od Andreje Babiše. Proč je tento požadavek pochybný?

18.11.2017 v 19:00 | Karma článku: 13.81 | Přečteno: 568 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1532

Kdysi dávno jsem byla v lyžařské reprezentaci, ale sportem se stále bavím (a kupodivu po letech i částečně živím), nabíjím a odreagovávám od druhé části života, politiky. Od mlada jsem měla přebytky energie, pro které je sport ideálním využitím, zároveň ale i neodbytný pocit, že sport sám o sobě mi vnitřní pocit naplnění nepřinese. Tak jsem se postupem času zapojila do politiky. V ní sice zažívám nesrovnatelně méně úspěchů, ale o to více frustrací. Přesto, jako věčný optimista, vidím prostor pro postupnou změnu věcí k lepšímu, a politiku jako oblast, kde za nezměrného úsilí prosadím asi tak setinu ze svých ideálů. A to mě, světe div se, stále ještě motivuje. A tak v ní spotřebovávám většinu energie, kterou nabírám všemožným pohybem a nebo pouhým bytím v přírodě.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.